Makedonya Tetova Üniversiteleri

tetova universitesi

Makedonya ülkesi günümüzde eğitim anlamında son derece önemli mesafe katetmiş olan ve bu nedenle giderek yükselen bir eğitim trendine sahip olan önemli bir ülkedir. Ülkemizden birçok öğrenci yeterli puanı alamadığı için veya istedikleri bölüm olmadığı için yurtdışında eğitim almaya başlamış ve bunların arasında da Makedonya son derece önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Makedonya ülkesinde bulunan üniversiteler arasında yer alan Makedonya Tetova Üniversiteleri aslında bir devlet üniversitesi olup oldukça güzel olan ve 1994 yılında kurularak eğitim faaliyetlerine başlayan bir üniversitedir. Üniversite kuruluş yeri olarak Makedonya ülkesinde bulunan Kalkandelen şehrinde kurulmuştur. Bahsetmiş olduğumuz Kalkandelen şehri ülkenin kuzeybatısında bulunur ve Polog denilen bölge içerisinde yer alır. Makedonya coğrafi olarak bölgelere ayrıldığı için Polog bu bölgelerden biridir ve ülkenin genelde kuzey bölgesini kaplar. Bu bölge içerisinde yer alan ve tetova üniversitesine sahip olan Kalkandelen şehri aynı zamanda nüfus olarak başken Üsküp ve Manastır şehrinden sonra 3.büyük olan şehirdir. Bu nedenle son derece önemli olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Kalkandelen şehrinde kurulmuş olan üniversite aynı zamanda şehrin adını alarak genelde Makedonya Tetova Üniversiteleri yerine kalkandelen üniversitesi olarak da anılır ve hatta birçok kişi tarafından bu şekilde kabul edilir. Üniversitede eğitimin kaliteli olduğundan rahatlıkla bahsedebiliriz. Üniversite eğitim dili olarak genelde Arnavutça dilini kullanmasına rağmen bazı bölümlerde ülkenin resmi dili olan Makedonca dilini de kullanmakta ve bu dilde eğitimler vermektedir. Üniversite içerisinden özellikle Tıp bölümü dahil olmak üzere neredeyse tüm bölümler mevcut olup bu bölümler arasından dilediğinizi seçerek eğitim alabilirsiniz.

Üniversiteyi yani Makedonya Tetova Üniversiteleri tam donanıma sahip bir eğitim kurumu olarak adlandırılmaktadır. Ana kampüsü kurulmuş olduğu şehir olan kalkandelen şehrinde bulunmasına rağmen bazı bölümlerinin başken Üsküp şehrinde olduğunu da bilmeniz gerekir. Son derece kaliteli bir eğitmen kadrosuna sahip olan üniversite eğitim için sizleri davet ediyor.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş