Makedonya Üniversiteleri Taban Puanları

taban puanlari makedonya universitesi

Ülkemizde bulunan üniversite sayısı 196 olmasına rağmen taban puanlarını geçemeyen veya istediği puanı alamayan sayı da o denli fazladır. Her yıl birçok bölüm öğrenci azlığından dolayı gereken sayıya ulaşamamak da ve sonuç itibariyle birçok bölüm kapanmaktadır. Bunun sonucu olarak da ülkemiz insanları da yurt dışı eğitim olanaklarını araştırmakta ve sonuçta ülkemiz dışında eğitim almaktadır. Bu da zamanla ülke ekonomisinde ve gelişiminde dışa bağımlı olma noktasında her ilerlemekteyiz. Sonuçta üniversite okuma noktasında belli kriterlere bağlı olan ülkemizde okuma şansı bulamayan öğrenciler ülke dışında şansını denemekte. Bu noktada önde gelen balkan üniversitelerinden birisi de Makedonya üniversitesi taban puanları uygulamasının olmamasıdır.

 

Makedonya üniversitesi taban puanları uygulama noktasında Avrupa ve balkanlarda bulunan diğer ülkelerde uygulanan sistemi uygulamakta ve bu alanda ilerlemeye devam etmektedir. Daha çok kendi ülkelerinde okuma fırsatı yakalayamayan öğrenciler için bir fırsat kapısı olmasının yanında taban puan uygulamasının da olmaması bu yönde eğilimi arttırmaktadır. Taban puanı uygulamasının balkan ülkelerinin hemen hemen hepsinde aynıdır. Yani uygulama noktası yoktur. Bu anlamda tüm öğrencilere kapısını açmıştır. Verdiği eğitim kalitesiyle de bunu her zaman gösteren ve gelecek nesillere her anlamda bilgi öğretmeyi amaçlayan Makedon üniversiteleri bu anlamda Avrupa ülkeleri ile iş birliği içersinde eğitim standartlarını yükseltmeye devam etmektedir. Bu anlamda bölgede lider konumdadır.

 

Makedonya üniversitesi taban puanları konusu ile birçok öğrenciye okul hayatına devam etme imkânı vermiş ve bu konuda uyguladığı politika ile ülke ekonomisine de katkı sağlamıştır. Özellikle ülkemizden birçok genç beynin yetişmesinde de emek vermişler ve her konuda öğrencilere yardım etmişlerdir. Her ülkede bulunan danışma masaları ve büroları ile üniversite tanıtımlarına da devam eden ülke için her geçen gün büyüyen öğrenci sayısı ve etkileşim ile gelişimine devam etmektedir. Ülkede diline ve Türkiye den gelen öğrencilere yönelik olan ekstra çalışmalara sayesinde kendinizi evinizde hissetmenize olanak vermektedirler. Geçmişte yaşadıkları Osmanlı hoşgörüsünü devam ettiren ülke kültürel anlamda da etkileşim ve değişim içindedir.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş