Kalkandelen Üniversiteleri

kalkandelen tetova devlet universitesi

Tarih olarak 17 Aralık 1994 yılında kurulmuş olan ve Makedonya ülkesinde bulunan önemli bir üniversitedir. Günümüzün en önemli devlet üniversiteleri arasında yer alan kalkandelen üniversitesi son derece gelişmiş olan bir eğitim imkânına sahiptir ve öğrenciler tarafından bu nedenle en çok tercih edilen üniversitelerin başında gelir. Yurtdışında eğitim almak ve yurtdışında bir üniversite eğitimi görmek artık en çok tercih edilen eğitim sistemlerinden biri halini almıştır. Bunun birçok sebebi olmasına rağmen belki de en önemli sebebi son derece uygun olan eğitim maliyetleri ve diğer ülkelerin ülkemizde göre çok daha uygun maliyetli olan yaşam standartlarıdır. Bu ülkelerin arasında yer alan ve son derece önemli bir yer tutan Makedonya ülkesi de gerek yakın olması nedeniyle gerekse tarihi olarak ülkemizle olan sıkı bağları nedeniyle tercih edilen hatta en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Öğrencilerimizin bir çoğu iyi bir eğitim almak ve geleceklerine yön vermek için Makedonya ülkesinde bir eğitimi tercih eder ve bu ülkede eğitim alırlar.

Makedonya ülkesinin şehirleri arasında yer alan kalkandelen şehri Makedonya ülkesinin kuzeybatısında bulunan ve Polog bölgesi olarak bilinen sınırlar içinde kurulmuş olan küçük bir şehirdir. Ancak kalkandelen şehri küçük olmasına rağmen Makedonya ülkesinin en büyük üçüncü şehri konumundadır. Kalkandelen şehrinde kurulmuş olan kalkandelen üniversitesi aynı zamanda devlet üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır. Günümüzde üniversite bünyesinde toplamda 11 adet fakülte ve sağlık alanında tüm kurumları destekleyen 2 adet enstitü bulunur ve öğrenciler buralarda eğitim alırlar. Üniversitenin kurulu olduğu şehir büyük olmamasına rağmen üniversite bünyesinde yaklaşık olarak 12.500 kişilik bir öğrenci kadrosu vardır ve öğrenciler burada eğitim alırlar.

Eğitim dili olarak Arnavutça kullanılan kalkandelen üniversitesi aynı zamanda da Makedonya dilini de eğitim dili olarak kullanır ve öğrencilerine bu dillerde eğitim vererek meslek yaşamlarına hazırlar. Kalkandelen üniversitesi ana kampüsü kalkandelen şehrinde kurulmuş olup burada bulunur ancak diğer bazı fakültelerin başkent Üsküp şehrinde olduğunu belirtmek gerekir. Sizler de bu üniversitede dilediğiniz bölümde eğitim alabilir ve mesleklerinize başlayabilirsiniz.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş